Evet, ben de eşcinselim!

Halligan, Irish Times için kaleme aldığı makalede, “Benim için ilk öpücük yoktu, nişan yoktu, düğün yoktu. Ve çok kısa bir süre öncesine kadar bütün bunların gerçekleşmesi için umudum da yoktu” dedi.

‘LİSE AŞKIM KIZ’

Katolik İrlanda’daki toplumsal baskılar sonucunda, ‘tüm duygularını bastırmayı öğrendiğini’ söyleyen Halligan, lise yıllarında bir kıza âşık olduğunu fark ettiğinde kendine karşı homofobik duygular beslemeye bile başladığını belirtti. Ünlü gazeteci, “Kendi kafamın içinde homofobik birine dönüştüm. Utanç verici sırrımı mezara götüreceğime yemin ettim. Ve eğer bu referandum olmasa bunu yapabilirdim” diye yazdı.

‘HOMOFOBİ BİTER’

Halligan, “Katolik inancından biri olarak ‘evet’ oyu vermenin olabilecek en Hıristiyan davranış olduğuna inanıyorum” dediği makalesine şöyle devam etti: “İrlanda bu referandumda ‘evet’ derse, elde edilen sonuç evlilikten çok daha büyük olacak. Kurumsal homofobinin sonunu getirecek. Eşcinsellere buraya ait olduklarını ve insanca, sevgi dolu hayatlar yaşayabileceklerini gösterecek. Onların hayatlarını yaşamasına izin verin.”

Eşcinsel Suudi Yönetmen Tehditlerle Boğuşuyor

Suudi Arabistan asıllı gey yönetmen Parvez Sharma yeni filminde Mekke’de gerçekleşen hac deneyimlerini kaydettiğinden dolayı ölüm tehditleriyle boğuştuğunu söyledi. “Mekke’de Bir Günahkar” adındaki sinema filmine özel hacca gittiği ve hac deneyimi sırasında yaşadıklarını kaydettiği söyleyen yönetmen, filmin fragmanının yayınlanmasının hemen ardından pek çok ölüm tehdidiyle boğuşmaya başladığını ve ülkesine geri dönmeye korktuğunu söyledi.

28 Nisan’da Kanada Toronto’da Hot Docs festivalinde filminin galasını gerçekleştiren yönetmen ilk gösterimin ardından izleyicilerin sorularını da cevapları “Pek çok müslüman eşcinsele yol göstermesi amacıyla bu filmi çektim. Eşcinsel olduğunu açıklamak bile bir tabu iken, eşcinsel ve müslüman olduğumu bütün islam alemine söylemek istedim ve biliyorum yalnız değilim” şeklindeki açıklamasıyla filmin kendisi için oldukça önemli olduğunu belirtti.

İran hükümetinin sinema filmini hem İslamiyete bir hakaret hem de eşcinsellik için kanıt olarak gösterip yasaklatmasının ardından CBC’ye de konuşan yönetmen “4 senedir bu filmi çekebilmek için cesaret topladım ve sonunda hacca gidip telefon kamerasıyla yaşadıklarımı kameraya adlım. Bu müslümanlıkta oldukça büyük bir suç ve cezası ise ölüm, bunların farkında olarak bu işe giriştim ve asla pişman değilim. Hacca gitmek için istekli ancak gitmeye bir türlü cesaret edemeyen pek çok müslüman eşcinsel bulunuyor. Bu deneyimi onlar için kaydettim” şeklinde konuştu. Sinema filmini asla sisteme karşı duruş olarak görmediğini de aktaran Sharma “Umarım bu film sosyal bir değişimi de beraberinde getirir” şeklinde iyi dileklerini sundu.

Amerika’nın Konuştuğu Eşcinsel Çift

Kuşkusuz ki Amerikan kültürünün en önemli ritüellerinden birisi lise balolarıdır, yazın da gelmesiyle birlikte bütün okulları kaplayan bu balo telaşı belki de en önem taşıyan sosyalleşme etkinliklerinin başında gelir.

Amerika’da okullarda balo mevsiminin başlamasıyla, sosyal medyada gündeme gelen liseli aşıkların sayıları da çoğaldı. Balo elbiseleri içerisinde yayınlanan selfiler sayesinde takip edebildiğimiz bu liseli gençlerin arasında bir çift ise hem bizim hem de Amerikan medyasının ilgi odağı oldu. Virginia‘da farklı okulların öğrencileri, futbolcu Michael Martin ve erkek arkadaşı tenisçi Logan Westrope‘u konuşuyoruz.

Liseli eşcinsel aşıklar baloya beraber giderken paylaştıkları fotoğraflar sayesinde önce sosyal medyada sonra ise Amerika basının yer bulunca OutSports’a özel bir röportaj verdi. “Balo gecesinin bizim için çok önemli ve unutulmaz olmasını istedik ve dilediğimiz gibi de oldu. Başlarda birbirimizini elini bile tutmaya çekiniyorken ilerleyen saatlerde beraber dans etmeye başladık. En önemlisi ise sürekli el eleydi. Pek çok kişi yanımıza gelip, bizim ne kadar tatlı ve çekici olduğumuzu söyleyip, bizi tebrik etti. Gerçekten inanılmazdı” şeklinde açıklama yapan çiftten Logan, “Gecenin sonunda arabada Michael ellerimi tutup, lise maceramızın bu baloyla son bulduğunu, artık önümüzde yepyeni bir hayat açıldığını, bizim hep birlikteo lacağımız ve beni sevdiğini söyledi. Onunla beraber geçen her an için kendimi şanslı buluyorum.” şeklinde açıklama yaptı.

Buz Adam Eşcinsel Olduğunu Açıkladı!

Marvel’dan bomba geldi!
Kedi kadın da biseksüel çıkmıştı.
X-Men’in kurucu üyelerinden Buz Adam, All New X-Men serisinde bu hafta eşcinsel olduğunu açıklayacak. X-men’i takip edenler, hikaye sarmallarının hep çok karıştığını bilirler, genel olarak karakterler ve zaman yolculukları pek çok farklı noktaya giderken, bu sefer de böyle bir hikaye işlenmesine karar verilmiş.

Evet, Buz Adam 40.sayıda eşcinsel olduğunu açıklayacak ve bu Marvel’ın çizgi roman dünyasında çeşitlilik adına yaptığı güzel şeylerden biri olacak.

“Eşcinsel olun, ama eşcinsel gibi giyinmeyin”

Dünyaca ünlü İtalyan modacı Giorgio Armani, estetik yaptıran kadınları ve spor salonlarında saatler harcayıp aşırı kaslı bir görünüme bürünen erkekleri kınadı.

Önümüzdeki günlerde 40 yıllık başarılı kariyerini Milano’da kutlamayı planlayan 80 yaşındaki modacı, Sunday Times gazetesine yaptığı açıklamada “Ben kaslı çocukları beğenmiyorum. Spor salonunda çok fazla zaman harcamaya gerek yok! Ben sağlıklı, vücuduna bakan, fit ama çok da kaslı olmayan kişileri beğeniyorum” dedi.

Modacı estetik ameliyatları da “aptallık” olarak tanımladı ve “Küçük memelerin büyütülmesi gerekmiyor. Ve ben doğal bir kadına bakmayı tercih ederim. Yaşlanmaya cesareti olan, çaresizce genç görünmeye çalışmayan bir kadına” dedi.

EŞCİNSEL OLUN AMA EŞCİNSEL GİBİ GİYİNMEYİN

Eşcinsel olduğu bilinen modacı erkeklerin “eşcinsel gibi giyinmesinden” de rahatsız olduğunu dile getirdi.

Kişisel serveti 7 milyar doların üzerinde olan Armani “ Eşcinsel bir erkek %100 erkektir. Eşcinsel gibi giyinmesi gerekmez. Eşcinselliği aşırı bir şekilde göz önüne sermek ‘Ah biliyor musun, ben eşcinselim’ demektir. Bu bana uymuyor. Erkek erkek gibi olmalı” dedi

MISIR, EŞCİNSEL TURİSTLERİN ÜLKEYE GİRMESİNİ YASAKLIYOR

Mısır yüksek mahkemesi ülkenin dini yaşamına, örf ve adetlerine aykırı olduğunu öne sürerek eşcinsel turistlerin sınır dışı edilmesine karar verdi. BuzzFeed’in haberine göre 2008 yılında Libyalı bir turistin bir Mısırlı ile eşcinsel faaliyette bulunması gerekçesiyle tutuklanması adından açılan mahkemeden gelen sonuç ile, ülkeye gelen eşcinsel turistlerin ülkeye alınmama kararı verildi.

Mısır’ın müslüman bir ülke olduğunu ve yaşam biçiminin dini kurallara göre şekillenmesi gerektiğini açıklayan Mısır yetkilileri bu kararın islam dünyası için önemli bir karar olduğunu dile getirdi.

Kılıçdaroğlu’ndan eşcinsel evlilik yorumu: Herkesin hayatına kimse karışamaz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 2 yıl önce “eşcinsel başkana toplum hazır değil” dediği Ekşi Sözlük yazarlarına dün akşam evlilik eşitliğine destek mesajı verdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam Ekşi Sözlük’te “Merhaba ben CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu” adıyla açılan başlıkta soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’na “LGBTİ’lere vaadiniz ne?” sorusu

Kılıçdaroğlu’nun LGBTİ eşitliği konusunda kararlı bir tutum sergilememesi üzerine kendisine şu soru yöneltildi:

“Seçim çalışmalarınız sırasında mikrofonu elinize alıp ‘LGBTİ [lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks] bireyler için eşit yurttaşlık ve anayasal düzenleme vaat ediyorum’ diyebilecek misiniz? LGBTİ evlilik eşitliği konusunda kişisel olarak ne düşünüyorsunuz?

CHP lideri, sosyal medyada hızla yayılan bir videoya gönderme yaparak “herkesin hayatına kimse karışamaz :)” yanıtını verdi.

“CHP lideri ciddi bir yanıt vermeliydi”

Kılıçdaroğlu’nun yanıtı yazarlardan genel olarak beğeni toplarken jish cha adlı yazar şu eleştiriyi yöneltti:

“Çoğumuz için komik olabilir bu soru-cevap, yalnız bu ülkede yaşayan bazıları için gayet ciddi bir soru/sorundur. Espri tamam da buna ciddi ciddi bir cevap verilmeliydi kanımca.”

CHP’li vekiller LGBTİ eşitliği için çalışıyor

Kılıçdaroğlu, LGBTİ haklarını kendi inisiyatifiyle dile getiren bir parti lideri olmasa da CHP’li vekiller LGBTİ eşitliği için pek çok kanun teklifi ve soru önergesi sundu.

Geçtiğimiz hafta LGBT’leri de kapsayan bir Sosyal Uyum ve Sosyal İçerme Kanun Teklifi’ni sunan parti, Şubat ayında LGBT’ler için İş Kanunu teklifinde bulunmuştu.

Ocak ayında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CHP’li Mahmut Tanal’ın sunduğu soru önergesine yanıt vererek LGBTİ’lerin işgücüne katılımını Bakanlık olarak desteklemediklerini açıklamıştı.

Kılıçdaroğlu 2 yıl önce “toplum hazır değil” demişti

Aralık 2013’te 20 Ekşi Sözlük yazarıyla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, “yerel seçimlerde eşcinsel bir aday gösterir misiniz?” sorusuna hayır yanıtını vererek “eşcinsel bir belediye başkanına toplum henüz hazır değil” demişti.

Kılıçdaroğlu, bu yanıtına rağmen LGBT Siyasî Temsil ve Katılım Platformu temsilcileriyle görüşmüş; 2014 yerel seçimlerinde İstanbul’dan Sedef Çakmak ve Çelik Özdemir ile Bursa’dan Öykü Evren Özen CHP’den belediye meclis adayı gösterilmiş, ancak seçilememişlerdi. Adaylardan Sedef Çakmak, Mart 2015’te Beşiktaş Belediyesi’nin ve Türkiye’nin ilk açık lezbiyen Meclis Üyesi olmuştu.

2015 genel seçimleri öncesinde İstanbul’dan aday adayı olan trans aktivist Niler Albayrak ise CHP’den aday gösterilmemişti. Ana muhalefetin genel seçimlerde açık LGBTİ kimliğiyle yarışacak hiçbir adayı bulunmuyor.

KAYNAK: kaosgl.com 13.04.2015

ÜNLÜ OYUNCU LEZBİYEN OLDUĞUNU İLK KEZ İTİRAF ETTİ

ÜNLÜ OYUNCU LEZBİYEN OLDUĞUNU İLK KEZ İLAN ETTİ! İŞTE O ÜNLÜ OYUNCU VE SEVGİLİSİ!..

Alacakaranlık serisi ile şöhretini artıran Kristen Stewart, bir süredir birlikte olduğu ileri sürülen Alicia Cargile ile ilk kez el ele görüntülendi.

Los Angeles’ta objektiflere takılan ikili biraz “tedirgin” bir şekilde birbirlerinin elini tutarak yürüyordu.

Geçen yılın Eylül ayından beri birbirlerinden ayrılmayan Stewart ve Cargile’e yürüyüşte bir arkadaşları da eşlik etti.

Kot pantolonları, tişörtleri, spor ayakkabıları ve şapkalarıyla benzer bir giyim tarzı içindeki ikilinin sağ kollarına yaptırdığı birbirinin benzeri dövmeler de dikkat çekti.

Alicia Cargile de Kristen Stewart gibi sinema sektöründe çalışıyor. Genç kadın görsel efekt uzmanı.

`Erkek değil kızız` diyen iki trans çocuğun hikayesi

İngiltere’de trans eğilimleri nedeniyle Ulusal Sağlık Hizmetleri’nden destek alan 10 yaş altı çocukların sayısı son altı yılda dört katına çıktı.
BBC, ebeveynlerinin izni ve çocukların okullarının desteğiyle İngiltere’nin en genç iki trans çocuğunun hikâyesini dinledi.
Lily ve Jessica (gerçek isimleri değil) ellerinde oyuncak dolusu torbalarla, enerji dolu bir halde kıkırdayarak, lak lak ederek odaya daldılar.
Biri altı, diğer sekiz yaşında iki arkadaş Hello Kitty oyuncakları ve bebeklerini yere sererken birbirlerine eşlik etmekten hoşnut görünüyorlar.
Her ikisi de, en sevdikleri oyuncak bebekler Hayvanat Bahçesi bakıcısı Kitty ve Disko Kitty’lerinin isimlerini açıklamakta sabırsız davranıyorlar.
Şimdiye kadar her şey sıradan. İki kız çocuğu oyun için bir araya geldiğinde ne yapıyorsa onlar da aynısını yapıyor.
Fakat bu kız çocukları aslında erkek olarak doğmuştu.
Doğduktan yalnızca birkaç sene sonra, daha doğrusu konuşmaya başladıkları zamandan itibaren, daha çok kız çocuklarıyla ilişkili görülen elbiseler, mücevherler, oyuncak bebekler ve kız isimleriyle ilgilenmeye başladılar.
Bu kız çocuklarını oyun oynarken izleyince aslında erkek olarak doğduklarını düşündürecek hiçbir işaret göremiyorsunuz.
Lily’nin üzerinde siyah bir tişört, siyah bir tayt üzerinde de üzerinde pembe çiçekleri olan siyah bir etek var.Jessica da kot pantolonun üzerine pembe bir bluz giymiş, ayağında da botları var.
Birinin saçları küt kesilmiş diğerininki omuz hizasında.
Kıyafetleri, oyunları ve konuştukları konulara baktığınızda karşınızda iki kız çocuğu görüyorsunuz.
Kimliklerini korumak için o gün kendilerine “Jessica” ve “Lily” isimlerini taktılar.
“Ne zaman kesinlikle bir kız olduğuma karar verdim? Aslında tüm hayatım boyunca gerçekten,” diyor Lily.
Erken yaşta bu karar alınır mı?
Ebeveynlerine göre, Lily ve Jessica cinsiyetlerinin çok erken yaşta farkına vardılar.
Cinsiyetleriyle giderek daha mutsuz oluyorlar ve elbiselere, kızlara hitap eden oyuncaklara ilgi duyuyorlardı.
Onların mutsuzluğu, yataklarını toplamaya veya brüksel lahanası yemeye zorlanan çocukların mutsuzluğuyla aynı değildi.
Lily ve Jessica erkek olmaktan giderek rahatsızlık ve hatta üzüntü duymaya başlamıştı.”Eğer erkek olarak yaşamak zorunda kalsaydım çok üzgün olacaktım” diyor Lily. “Gerçekten üzgün. Ama şimdi bir kız gibi yaşıyorum ve çok daha iyi hissediyorum.”
Bu, cinsiyet hoşnutsuzluğu olarak bilinen tıbbi bir durum.
İtiraf ediyorum, onlarla buluşmaya gitmeden önce çocukların bu kadar erken yaşta, yanlış bir bedende doğduklarına dair bir kesinlik içinde olmalarına şüpheyle yaklaşıyordum.
Nasıl öyle genç yaşta biri kendisini karşı cinsle tanımlamak, kızların kıyafetlerini giymek, oyuncak bebeklerle oynayıp sınıftaki diğer kızlarla arkadaşlık etmek istediğinden bu kadar emin olur?
Benim ilkokul yaşındaki iki oğlumun, tercihleri, sevdikleri ve sevmedikleri her hafta değişiyor.
Fakat bu çocuklar çok kararlı görünüyor.
Ebeveynleri de bana bunun geçici bir dönem olduğunu, büyüyünce geçeceğini düşündüklerini söyledi. Ancak eğer bu geçici bir dönemse bile, şimdiden yıllar sürdüğü görülüyor.
Okulda en sevdiği dersler matematik, okuma, sanat ve tarih olan Jessica, erkek olduğu dönem için “Benim için sinir bozucuydu. Uyum sağlayamıyor gibi hissediyordum” diyor.
Jessica, erkek çocukların kendisini kız zannettiklerini ve erkek tuvaletini kullanmasını istemedikleri için bir gün okulda tuvalete bile gidemediğini söylüyor.
Kızların tuvaletine girmesine de izin verilmemiş.
Ebeveynler nasıl davranmalı?
Jessica öyle bir noktaya gelmiş ki, tuvalet ihtiyacını eve döndüğünde gidermek için gün boyu su bile içmediği olmuş.
Bir akşam yemeğinde çatal bıçağını düşüren bir kadına yardım edince kadının “Aferin oğlum” demesine sert tepki gösteren Jessica bağırmaya ve çığlık atmaya başlamış. Jessica’yı ancak beş öğretmen sakinleştirebilmiş.
İngiltere’de son altı yılda, cinsiyet hoşnutsuzluğu nedeniyle Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne başvuran 10 yaş ve altı çocukların sayısı dörde katlandı. Bu çocuklardan 47′si 5 yaş ve altı, 2′si de üç yaşındaydı.
Cinsiyetlerinden hoşnut olmayanların ebeveynlerine destekte bulunan yardım kuruluşlarından biri Mermaids adlı merkez.
Merkezin başkanı, geçen yıl çocuklarının trans olduğunu düşünen ebeveynlerden 60 çağrı almış.
Bazıları bu durumu ailenin tutumuna bağlayabilir, ebeveynlerin çocukları böyle yetiştirdiğini, onları şımarttığını, onlara fazla müsamaha gösterdiklerini veya bir erkek çocuk yerine ‘kız istedikleri’ için fark etmeden çocuklarını o yönde yetiştirmeye ‘şartlandıklarını’ düşünebilir.Fakat benim gördüğüm böyle bir durum değil. Yanlış bir şey yapıp yapmadıklarını sorgulayan ve şimdi ise böylesi zor ve hassas bir durumla baş etmeye çalışan, psikolojik olarak da ıstırap çeken ebeveynlerle karşılaştım.
Şaşkın ve üzgünlerdi. Her iki çocuğun da ‘tipik erkek özellikleri’ taşıyan iki ağabeyi var.
Google’a “oğlum elbise giymek istese endişelenmeli miyim?” sorusunu yazıncaya kadar ebeveynlerin ‘cinsiyet hoşnutsuzluğundan’ bile haberi yoktu.
Lily’nin annesi Jen, kızının 4 yaşındayken, hala bir erkek muamelesi gördüğünde banyoya girip üzerine bir elbise geçirdiğini ve boynuna kolye taktığını hatırlıyor.
Jen, kızı Lily “Vaay, büyüdüğümde böyle bir elbise giyebilirim” dediğinde bunu ‘çok şirin’ bulduğunu fakat büyüdüğünde ‘belki de eşcinsel olur’ diye aklından geçirdiğini söylüyor.
Lily, aynı yaştayken bir arkadaşının evinde üzerindeki elbiseyi çıkarması istendiğinde birkaç defa öfke nöbeti geçirmiş.
Jen, kavga çıktığını ve Jen’in çok üzgün olduğunu, yine de elbiseyi çıkarmama konusunda kararlı olduğunu ifade ediyor.
Anne Jen şimdi ise, erkek kıyafetleri giymesi istendiğinde üzerindeki elbiseyi korumasının kızı için ne kadar harika bir deneyim olduğunu fark ettiğini söylüyor
Anne: Eskiden utanıyordum
Lily’nin durumu anneanne ve dedesiyle de gerilim yaşamasına neden olmuş.
Bir gün gezmeye çıktıklarında, anneannesi Jen’in torunu için pembe bir çanta almasına engel olmak istemiş.
Jen yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Çocuğunuzun trans olma gerçeğiyle yüzleşmek çok zor. İki yıl önce bir video izledik. Ailelerin trans çocuk sahibi olmalarıyla ilgili bir Amerikan videosuydu, içimden ‘Tanrım, bizim karşı karşıya olduğumuz durum bu’ diye geçirdim.”
Jen ve eşinin çocuklarının cinsiyet hoşnutsuzluğu yaşadığını fark ettikleri belirli bir an yoktu, zamanla yaşadıkları bir gelişmeydi.
Jen anlatıyor:
“Üç yaşındaydı ve bir oyuncakçıya girdiğimizde Barbie bebek istedi. O zamanlar, ‘ama kızlar bununla oynar, gel kamyonların arabaların olduğu yere gidelim’ dedim. Fakat her zaman daha çok kızlara hitap eden şeylere yöneliyordu. İki ve üç yaşındayken hep oyuncak bebeklere, parıltılı şeylere ve prenses eşyalarına ilgi duydu.”"Ebeveyn olarak kafa karıştırıcı bir durumdu. ‘Bu durumla nasıl baş edeceğiz?’ diye düşünüyorsunuz. Bir ayakkabıcıda oğlunuz kız ayakkabısı istediğinde ne yaparsınız? O zamanlar çok utanıyordum ve onu başka bir şeye yönlendirmeye çalışıyordum.”
Jessica’nın babası ve annesi Ella birkaç yıl önce boşandı. Ella şimdi, Alexandra isimli başka bir kadınla uzun dönemdir bir ilişki yaşıyor. Jessica Alexandra için “üvey anne” diyor.
Ella, oğlunun bir kız olarak yaşama isteğinde kendi ilişkisinin de etkili olduğunu düşünmüş. Fakat Ella, Jessica’nın da diğer iki büyük oğluyla aynı şekilde yetiştirildiğine dikkat çekiyor.
“Evet, aklımızdan geçti” diyor Ella ve devam ediyor: “Fakat yine de böyle bir durum yaşanması için herhangi bir şey yapmadık. Küçük bir oğlan çocuğunu istemediği takdirde asla bir elbisenin içine sokamazsınız.”
Aile ve çocuk için travmatik
Ella, bir akrabasının kendisini ‘oğlunu şartlanmış bir şekilde yetiştirmekle’ suçladığını söylüyor. Fakat çift, bu suçlamaya yalnızca gülüp geçiyor.
Ella çocuğunun trans olduğunu fark ettiklerinde partneri Alexandra ve kendisinin ‘sersemlediklerini, afalladıklarını, inanamadıklarını’ söylüyor.
Şimdi onu bir kız ismiyle çağırıyorlar ve okula bile kız kıyafetleriyle gitmesine izin veriyorlar, çünkü kızları böyle huzurlu ve mutlu oluyor.
Oğlu Jessica’nın bir kız olarak yaşamak istemesi ise babası için kabul etmesi zor bir durum olmuş.
Jessica, her hafta sonu babasının yanında kalıyor. Daha kısa bir süre öncesine kadar babası eve etek ve elbise sokmasına izin vermiyormuş ve onu ‘erkek ismiyle’ çağırıyormuş. Şimdi ise baba fikrini değiştirmiş, Jessica artık babasını ziyaret ettiğinde daha mutlu olduğunu söylüyor.Uzmanlar, özellikle çocuklar ergenlik dönemine geldiklerinde cinsiyet kimliği sorunlarının hem çocuk hem de aile için travmatik olabileceğini ifade ediyor.
Ulusal Sağlık Hizmetleri, ‘cinsiyet hoşnutsuzluğu’ tanısı koymadan önce çocukları uzun bir süre gözlemlediklerini belirtiyor.
Yine de erken teşhis koymanın yardımcı olmadığını belirtiyor ve onun yerine danışmanlık ve destek hizmetleri sunduklarını kaydediyor.
Çocuk ergenliğe ulaşana kadar herhangi bir tıbbi müdahalede bulunulmuyor. Ergenlikte de hormon baskılayıcı terapi sunulabiliyor.
Bu yöntemle, ergenliğin getirdiği fiziksel değişimler ertelenebiliyor böylece de genç bireye uzun vadede bir kadın veya erkek olarak yaşaması için zaman tanınıyor.
O dönemden sonra da birey 16 yaşından itibaren cinsiyet değişimi hormonları alma, 18 yaşında da ameliyat olma seçeneğini değerlendirebiliyor.
Kendilerine zarar verenler oluyor
Peki neden bazı kişiler trans oluyor? Bunun sebebiyle ilgili çok geniş araştırmalar yok. Verilerin değerlendirildiği en yakın tarihli araştırma Boston Üniversitesi tarafından yapıldı.
Yılbaşında yapılan araştırmada, bu durumun biyolojik bir açıklaması olduğuna dikkat çekildi fakat genlere, hormonlara kadar inip inmediğinin anlaşılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu belirtildi.
Hayat trans bireyler için çok güç olabilir. Akıl sağlığı merkezi PACE’nin geçen yıl yayımladığı araştırmaya göre genç trans bireylerin yüzde 59′u kendilerine zarar vermiş, bu oran 16-24 yaş arası gençlerde yüzde 9.
Lily ve Jessica’nın ebeveynleri çocuklarını bu eğilimden korumak istiyor. Kızlarının durumu hakkında konuşmayı da farkındalık yaratma amacıyla kabul ettiler.
Trans bireylerin günlük hayatta sıkla karşılaştığı damgalanmak, zulüm görmek ve önyargılara maruz kalmak gibi durumlarla mücadele için en iyi ve tek çözümün farkındalık olduğunu düşünüyorlar.
Lily artık okula kız çocuklarının giydiği üniformalarla gidiyor ve arkadaşlarıyla öğretmenlerinin kendisini böyle kabul etmelerinden oldukça memnun.
Lily’nin annesi, kızının ‘tipik bir 8 yaşındaki kız çocuğu’ gibi olduğunu söylüyor.

KAYNAK: www.bbc.co.uk 09.04.2015

Bir gay çift, üç taşıyıcı anne, üç bebek!

En büyük hayalleri bundan üç ay önce gerçekleşti ve ilk bebeklerini kucaklarına aldılar. Şimdi ise ikinci bebeklerinin doğumundan dolayı mutluluk içindeler. Üçüncü bebek de yolda… Eşcinsel çift Luke Harris ve Daryl Lee, üç ayrı taşıyıcı anneden üç bebek sahibi oldu…

İngiliz eşcinsel çift Luke Harris ve Daryl Lee’nin ilk bebekleri 14 Ocak’ta dünyaya gelen Phoenix Blue Harris-Lee adlı bir erkekti. Bebeğin taşıyıcı anneliğini Bex Harris adlı bir kadın yapmıştı. Çiftin ikinci bebeğinin taşıyıcı annesi ise Harris’in en yakın arkadaşı Viktoria Ellis yapıyordu ve Ellis’in 25 Şubat’ta dünyaya getirdiği kız bebeğe Willow-Star Shirley Harris-Lee ismi verildi. Küçük kızın doğumu epey hızlı gerçekleşmişti, babalar doğumdan “Küçük kızınız burada!” mesajıyla haberdar olmuştu.

Eşcinsel çiftin üçüncü bebeğinin de erkek olması bekleniyor. Temmuzda dünyaya gelmesi beklenen ‘Üç numaranın’ taşıyıcı annesi ise ilk bebeği doğuran Bex’in eltisi Becky Harris. Surrey’de yaşayan 51 yaşındaki bilgisayar programcısı Luke Harris “Bomboş bir evde yaşarken çok kısa süre içinde iki çok özel bebekle birlikte yaşamaya başlamak başlarda kasırga etkisi yarattı ama şimdi çok mutluyuz. Baba olmanın her anının tadını çıkarıyoruz. 15 yılımızı hiçbir zaman çocuk sahibi olamayacağımız endişesiyle geçirdik. Dolayısıyla bazı zamanlar, her anne-babanın bildiği o bıkkınlık hissini yaşasak da sevinç duygusu tüm zorlukların önüne geçiyor” diye özetliyor duygularını. 41 yaşındaki diş hekimi Daryl Lee ise baba olmayı hayat dolu ve çığır açıcı bir deneyim olarak tanımlıyor: “Koşulsuz sevginin ne olduğunu asıl şimdi anladık. Tek dezavantajı artık pub’a gidemiyor oluşumuz! Artık birbirimizi çift olarak görmüyoruz, biz bir aileyiz ve küçük klanımızı şiddetle koruyoruz.”

İKİ KARDEŞ ARASINDA BİYOLOJİK BAĞ YOK
Çiftin ikinci bebeği Willow-Star, Viktoria’nın yumurtalarının Luke Harris’in spermleriyle birleştirilmesiyle dünyaya geldi, ilk bebek olan Phoenix Blue ise biyolojik olarak Daryl Lee ile Bex Harris’in oğlu. Yani kız ve erkek kardeşlerin biyolojik olarak ortak bağı yok. Çiftin henüz anne Becky Harris’in karnında olan üçüncü bebeğinin biyolojik babası ise Daryl Lee.

Luke Harris, “Bazı insanların kafasındaki ideal geleneksel aile olmayabiliriz ama tüm çocuklarımız sevgi dolu bir ortamda büyüyecek” diyor. 1999’da tanışan çift 2012’den beri partner. Taşıyıcı anne aracılığıyla çocuk sahibi olmadan önce önce evlat edinmeyi düşünen çift, Elton John ve eşi David Furnish’in taşıyıcı anne yoluyla baba olduklarını öğrenince aynı yoldan gitmeye karar vermiş.